طراحی و ساخت آلاچیق

آلاچیق به معنای لغوی یعنی سایبانی از جنس چوب، فلز و یا از پارچه‌های ضخیم که در فضایی وسیع مانند محیط‌های سرسبز، باغ‌ها و صحرا ساخته شده و در قسمت پایین آن تقسیم ‌بندی‌هایی برای نشستن اشخاص وجود دارد و با توجه به فضایی که در آن‌ احداث می‌شود می‌تواند به اشکال متنوعی چون مربع، مستطیل، شش‌ضلعی و هشت ضلعی، طرح‌‌های فانتزی مانند اَشکال استوانه‌ای نیز ساخته می‌شود. آلاچیق­ها فضاهایی مناسب برای دوری از شلوغی و مکانی برای استراحت و آرامش هستند.

ساخت آلاچیق یک پیشنهاد مناسب و پرطرفدار در طراحی حیاط ویلا است، که به ساکنین این امکان را میدهد تا در شرایط مطلوب آب و هوایی، یک نشیمن و فضای امن در محوطه و فضای باز ویلا داشته باشند تا در آن به استراحت و هر فعالیت دلخواه دیگری بپردازند.

اصولا ظرفیت الاچیق‌ها بسته به نوع و مساحت آنها بوده و معمولاً بین 6 تا 8 نفر گنجایش دارند. پارک‌ها، اطراف استخرهای شنا، باغچه‌های بزرگ، الاچیق باغ، آلاچیق بام سبز، آلاچیق محوطه سازی، حیاط منازل ویلایی و فضای بیرونی مجتمع‌های مسکونی که دارای چشم اندازی زیبا در مقابل خود هستند; مکان‌های مناسبی برای ساخت الاچیق می‌باشند. همچنین آلاچیق در طراحی ویلا و باغ ویلا، یک المان پرطرفدار برای محوطه سازی و داشتن یک نشیمن چهار فصل در حیاط ویلا است.

از موارد بسیار مهم در ساخت الاچیق طراحی دقیق و اصولی و ساخت حرفه­ای آن توسط افرادی است که در طراحی و ساخت المانهای محوطه سازی اشراف کامل دارند. از دیگر مواردی که هنگام طراحی و ساخت آلاچیق باید مد نظر باشد خواست و سلیقه کارفرما است که طراحی آن بسته به مکان و مدل آن با هم تفاوت دارد.